Race Results

  • 12 Nov 2015 10:35 AM | Anonymous

    Flying Scot:

    Sail Number: Sailors: Race 1: Race 2: Race 3: Race 4: Overall Place:
    4104 Chris Cookson / Pete Cookson 1 1 2 1 1
    33 Ben Ward / Eric 3 1 2 2 2
    4296 Mill Jones / Mike Warren 3 1 2 2 3
    2565 John Pew / Lennart Stromberg 4 4 4 4 4


    Thistle:

    Sail Number: Sailors: Race 1: Race 2: Race 3: Race 4: Overall Place:
    1676 Rob Perera / Sarah Clark 1 1 2 2 1
    1705 Kevin Shulz / Richard Shulz 2 2 1 1 2
    3187 Sam Bedinger / Max Bedinger 3 3 3 3 3


    Laser:

    Sail Number: Sailors: Race 1: Race 2: Race 3: Race 4: Overall Place:
    175107 Carlos Rudge 1 1 1 1 1

    Pete Patnaude
    2 2 3 2
    9572 Brent Barcomb
    3 3 3 3
  • 06 Sep 2015 11:47 AM | Anonymous

    Flying Scot:

    Sail Number: Sailors: Race 1: Race 2: Race 3: Overall Place:
    4104 Chris Cookson / Pete Cookson 1 3 1 1
    5846 Mills Jones / Karen Reily - Jones 3 1 2 2
    5055 Tom Gallagher / Jim M. 2 4 3 3
    5600 Bruce Koch / Pete K. / Kaitlin 4 2 4 4


    Thistle:

    Sail Number: Sailors: Race 1: Race 2: Race 3: Overall Place:
    3187 Bill Kitchens / Erin Kitchens / Doug H. 2 2 1 1
    1705 Kevin Shulz / Richard Shulz 1 3 2 2
    2121 Sam Bedinger / Max Bedinger 4 1 4 3
    13187 Gram Simmons 3 4 3 4


    Handicap:

    Sail Number: Sailors: Race 1: Race 2: Race 3: Overall Place:
    13156 Bob Damon 2 1 1 1
    3101 Dick Pittman / Dave B. 1 2 2 2
    68 Mike Kasko / C. Kasko / J. Edwards 3 3 3 3


    Laser:

    Sail Number: Sailors: Race 1: Race 2: Race 3: Overall Place:
    175107 Carlos 1 1 2 1
    109572 Alex 2 DQ 1 2
    118582 Brent 4 2 3 3

    Peter 3 2 DNF 4
  • 13 Jul 2015 4:20 PM | Anonymous

    Thistles:

    Skipper Crew Boat Number Place
    Rob Perey Sarah Clark 1696 1
    Bill Kitchens Ryan Flanagan
    3187 2
    Kevin Schulz Rick Schulz 1705 3
    Matthew Garman Linda Cronin 3719 4

    Flying Scots:

    Skipper Crew Boat Number Place
    Chris Snyder Matthew Snyder 4391 1
    Chris Cookson Pete Cookson 4104 2
    Tom Gallagher David Bagenstose 5055 3
    John Reilly Kurt Steinbock 3867 4
    David Upton Thomas Barnes 4391 5

    Day Sailers:

    Skipper Crew Boat Number Place
    Gary Ogden Jenna Ogden 2551 1
  • 12 Jun 2015 4:19 PM | Anonymous

    Check Out Pictures from the Invitational Here!

    Congrats to our winners, and we'll see you at the next race!

    Competitor Boat Number Home Club Total Points Place
    John Wake
    Sharon Wake
    5341 FBYC 7 1
    Len Guenther
    Barb Guenther
    6033 FBYC 10 2
    Charlie Buckner
    Dave Oller
    5971 Carolina Sailing Club 18 3
    Tracy Schwartzchild
    Mike Stephens
    5790 FBYC 34 4
    Chris Cookson
    Pete Cookson
    4104 GRSA 38 5
    Colin Fradd
    Jill Reilly
    3875 BSC 39 6
    David Upton
    Marge Upton
    4391 GRSA 46 7
    Bruce Koch
    Kaitlin Koch
    5600 GRSA 51 8
    Tom Gallagher
    Hobart Harvey
    4704 GRSA 51 9
    Kate Gomes
    Bret Winters
    3990 GRSA 52 10
    Gary Ogden
    Bob Penterson
    5909 GRSA 53 11
    Gene Kendall
    Craig Singleton
    5120 Fleet 42, Selby Bay 53 12
    John Reilly
    Kurt Steinbock
    3867 GRSA 56 13
    Ben Ward
    Diane Andrews
    4971 GRSA 71 14

    Download the full results here.

  • 05 May 2015 4:17 PM | Anonymous

    2015 GRSA Around the Island Results:

    We had great weather for our 2015 Around The Island Race with a total of 12 boats competing.  This was a handicap race and one of the closest in recent memories, with all boats finishing within about 5 minutes of each other, after more than three and a half hours of racing!  

    Congrats to our winners, and we'll see you at the next race!

    Skipper Crew Boat Type Boat Number Place
    Lennart Stromberg Ewan Sturrock Point Jude N/A 1
    Mills Jones Karen Jones Flying Scot 5846 2
    Pete Cookson Lexi Cookson Flying Scot
    4104 3
    Garland Hanson Leslie Hanson Flying Scot
    5661 4
    Bruce Koch Kaitlan Koch Flying Scot
    5600 5
    Colin Fradd Ben Ward Flying Scot
    3875 6
    Carlos Encarnacao Carolin Encarnaco Flying Scot
    1706 7
    Dave Upton Maryie Upton Flying Scot
    4391 8
    John Reilly Kurt Steinbock Flying Scot
    3867 9
    Robert Cook Carol Cook Flying Scot
    4515 10
    Sam Bedneser Mark Bedneser Thistle 1705 Black 11
    Kevin Schulz Kyle Itolloyan Thistle 1705 White 12


  • 30 Mar 2015 3:44 PM | Anonymous

    The Frostbite Series is a series of 6 scheduled regattas (2 were cancelled this year due to weather.  Races were held from January through March, and the final cumulative results are below.  Congrats to our overall winning team of Wake and Wittemore!

    Place Skipper/Crew Overall Points
    1 Wake/Wittemore 19
    2 Cookson/Ward 35
    3 Gallagher/McMillon 38
    4 Koch/Koch 55
    5 Nelson/Nelson 57
    6 Schwarzschild/ 61
    7 Steinbock/Reilly 63
    8 Patnaude/Barcomb 67
    9 Upton/Walteman 78

    Click here for full race results from the Frostbite Series.

  • 31 Dec 2014 4:22 PM | Anonymous


    Independence Day Regatta

    Friday, July 4, 2014

    (weather for the day)


    Commodore’s Cup Regatta

    Sunday, June 22, 2014

    (weather for the day)


    Flying Scot            
    Skipper Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Total Pts Place
    Chris Snyder / Matthew Snyder 338 1 2 1 4 1
    Mill Jones / Karen Reily - Jones 5846 3 3 2 8 2
    Tom Gallagher / Jim M. 4704 2 1 6 9 3
    Hobart Harvey / Kim Maskell 5334 4 6 3 13 4
    Kurt Steinbeck / Mark Andrews 3879 5 4 4 13 5
    Pete Patnaude / Brent Barcomb 4296 6 5 5 16 6
    Ben Ward / Amber Ward 4971 7 7 7 21 7
    Thistle
    Skipper Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Total Pts Place
    Rob Perera / Laura Crockett 1676 1 3 1 5 1
    Bill Kitchens / Karen Dyer / Austen C 3187 3 2 2 7 2
    John Suddreth / Page Patnaud 279 2 3 3 8 3
    Kevin Schulz / Richard Schulz 1705 4 4 4 12 4
    Portsmouth
    Skipper Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Total Pts Place
    John Reily 3234 1 1 1 3 1
    Dick Pittman / Dave B. 3101 2 2 2 6 2
    Lennart Stromberg / Rob & G Stromberg 105 3 3 3 9 3

    GRSA Invitational Regatta

    June 7th and 8th, 2014

    (weather for SaturdaySunday)

    Photos


    Skipper/Crew Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Pts Place
    THISTLE
    Rob Perera / Brit Bellvieu 1696 1 1 1 1 1 5 1
    Kevin Schulz / Bill Kitchens 3187 3 2 2 2 2 11 2
    John Gilmour / Chris Weyant 3141 2 3 3 3 3 14 3
    FLYING SCOT
    John Wake / Sharon Wake 5341 3 2 1 2 1 9 1
    Rob Whittemore / Jay Buhl 6040 4 4 3 1 3 15 2
    Chris Cookson / Pete Cookson 4104 1 5 4 4 4 18 3
    Jason Hair / Juli Lander 5443 7 3 8 5 2 25 4
    Len Guenther / 5505 6 1 2 3 20 (OCS) 32 5
    Chris Snyder / Mathew Snyder 338 2 13 5 12 5 37 6
    Dave Upton / Margie Upton 4391 9 7 6 6 10 38 7
    Tom Gallagher / Carlos Rudge 4704 10 8 9 9 6 42 8
    Jimmy Lee / Bill Ruark 5276 8 6 14 13 7 48 9
    Kate Gomes / Ruth McClintock 3990 5 11 11 15 9 51 10
    Mills Jones / Karen Reilly-Jones 5846 11 10 7 10 14 52 11
    Pete Hollberg / Gabbie Hollberg 4868 13 12 12 8 8 53 12
    Joe Racette / Linda Pierce 4000 14 15 10 16 11 66 13
    Pete Patnaude / Brent Barcomb 4296 16 16 16 7 12 67 14
    John Reilly / Kaitlyn Reilly 3867 15 14 15 11 13 68 15
    Kurt Steinboch / Mark Andrews 3879 12 9 16 17 15 69 16
    Jim Hudson / Thomas Barnes 3092 16 17 13 14 18 (DNS) 78 17
    Gene Kendell / Heid Christenson 5120 20 (RET) 20 (DNC) 20 (DNC) 20 (DNC) 20 (DNC) 100 18 (TIE)
    Tracey Schwartzchild / Andrew Spencer 5740 20 (DNC) 20 (DNC) 20 (DNC) 20 (DNC) 20 (DNC) 100 18 (TIE)
    DAY SAILER
    Bob Damon / Leslie Damon 13156 1 2 1 1 5 1
    Bob Blake / James Hadland 2028 3 1 2 3 9 2
    Gary Ogden / Jenna Ogden 2551 4 3 3 2 12 3
    Jeremy Keeler / Cal Keeler 3366 2 4 4 4 14 4
    PORTSMOUTH
    Ilan Chueca Laser/169538 1 1 2 1 5 1
    Ewan Sturrock Laser/152187 2 3 1 2 8 2
    Miguel Chueca / Chris Akins Hunter/911 3 2 3 3 11 3


    Memorial Day Regatta

    Sunday, May 25, 2014

    (weather for the day)     Photos Thanks to Trish Sturrock!


    Around The Island

    Sunday, May 4, 2014

    (weather for the day)


    Skipper/Crew   Sail # Total Pts Place
    Bruce Koch / Colin Fradd Flying Scot 5600 1 1
    Bill Kitchens / John Suddreth Hobie 18 2 2
    Lennard Stromberg / Brent Barcomb Flying Scot 4296 3 3
    Rob Perera / Kevin Schulz / Erin Schulz Thistle 1696 4 4
    Mills Jones / Karen Jones / John Reilly Flying Scot 5846 5 5

    Frostbite Series

    Series I – Saturday, January 12, 2014

    (weather for the day)


    Skipper/Crew Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total Pts Place
    THISTLE
    Rob Perera / Laura Crockett 1696 1 1 1 3 1
    Mike Garmin / Linda Cronin 3719 2 2 2 6 2
    John Suddreth / Carlos Rudge 3983 3 DNS/4 DNS/4 11 3
    FLYING SCOT
    Rob Whittemore / John Wake 5341 1 1 1 1 4 1
    Chris Snyder / Jake Spruill 338 7 2 3 2 14 2
    Roberts / Blackwell Nottingham 341 2 6 4 3 15 3
    Chris Cookson / Pete Cookson 4104 5 4 2 6 17 4
    Bruce Koch / Colin Fradd 5600 6 3 5 4 18 5
    Tom Gallagher / Jim McMullon 4704 4 7 7 5 23 6
    John/Reilly / Kurt Steinbock 3879 8 5 6 7 26 7
    David Bagenstose / C. Shunn 4907 9 8 8 8 33 8
    Tracy Schwarzschild / Andrew Sperco 5790 3 DNF/11 DNS/11 DNS/11 36 9
    Mike Hogeland / Evan Hogeland 4706 DNF/11 DNF/11 DNF/11 DNF/11 44 10

    Series II – Sunday, January 26, 2014

    (weather for the day)


    Skipper/Crew Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total Pts Place
    FLYING SCOT
    Rob Whittemore / John Wake 5341 1 1 1 4 1
    Chris Cookson / Pete Cookson 4104 3 2 2 7 2
    Roberts / Blackwell Nottingham 341 2 3 3 8 3
    Tom Gallagher / Jim McMullon 4704 4 5 4 13 4
    John/Reilly / Kurt Steinbock 3879 5 4 5 14 5
    Chris Snyder / Jake Spruill 338 DNS/6 DNS/6 DNS/6 18 6
    Bruce Koch / Colin Fradd 5600 DNS/6 DNS/6 DNS/6 18 6
    David Bagenstose / C. Shunn 4907 DNS/6 DNS/6 DNS/6 18 6
    Tracy Schwarzschild / Andrew Sperco 5790 DNS/6 DNS/6 DNS/6 18 6
    Mike Hogeland / Evan Hogeland 4706 DNS/6 DNS/6 DNS/6 18 6

    Series III – Sunday, February 9, 2014

     (weather for the day)


    Skipper/Crew Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total Pts Place
    FLYING SCOT
    Rob Whittemore / John Wake 5341/4296 2 1 5 1 9 1
    John Suddreth / Rob Perera 3867 4 2 1 3 10 2
    Tom Gallagher / Jim McMullon 4704 3 5 4 2 14 3
    Tracy Schwarzschild / Andrew Sperco 5790 6 4 2 4 16 4
    Roberts / Blackwell Nottingham 341 1 3 7 6 17 5
    Chris Cookson / Pete Cookson 4104 5 6 3 5 19 6
    John/Reilly / Kurt Steinbock 3879 7 7 6 7 27 7
    David Bagenstose / C. Shunn 4907 DNS/8 DNS/8 DNS/8 DNS/8 32 8
    Bruce Koch / Colin Fradd 5600 DNS/8 DNS/8 DNS/8 DNS/8 32 8
    Mike Hogeland / Evan Hogeland 4706 DNS/8 DNS/8 DNS/8 DNS/8 32 8
    Chris Snyder / Jake Spruill 338 DNS/8 DNS/8 DNS/8 DNS/8 32 8

    Series IV – Sunday, February 23, 2014

     (weather for the day)


    Skipper/Crew Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Pts Place
    FLYING SCOT
    Rob Whittemore / John Wake / Jon Deutche 5341/4296/5566 1 1 1 1 1 5 1
    Chris Cookson / Pete Cookson 4104 3 3 8 6 2 22 2
    Chris Snyder / Matt Snyder 338 8 5 2 4 3 22 3
    Jerry Desvernine / Blackwell Nottingham 341 2 6 3 8 4 23 4
    Bruce Koch / Colin Fradd 5600 5 7 5 2 6 25 5
    John Suddreth / Rob Perera 3867 6 2 4 5 8 25 6
    Tracy Schwarzschild / Andrew Sperco 5790 4 4 6 7 5 26 7
    Tom Gallagher / Jim McMullon 4704 7 8 7 3 9 34 8
    John/Reilly / Kurt Steinbock 3879 9 9 9 9 7 43 9
    Mike Hogeland / Evan Hogeland 4706 DNS/10 DNS/10 DNS/10 DNS/10 DNS/10 50 10
    David Bagenstose / C. Shunn 4907 DNS/10 DNS/10 DNS/10 DNS/10 DNS/10 50 10

    2014 GRSA Frostbite Cup Final Results 

    1. Rob Whittemore / John Wake/Jon Deutche
    2. Jerry Desvernine / Blackwell Nottingham
    3. Chris Cookson / Pete Cookson
    4. Tom Gallagher / Tom McMillan
    5. Chris Snyder / Matthew Snyder/Jake Spruill
    6. Bruce Koch / Colin Fradd
    7. John Suddreth / Rob Perrera
    8. Tracy Schwarzchild / Andrew Spencer
    9. Kurt Steinbock / John Reilly
    10. David Bagenstose / C. Shunn
    11. Michael Hogeland / Evan Hogeland
  • 31 Dec 2013 4:24 PM | Anonymous

    July 4th 2013


    SKIPPER / CREW SAIL # RACE 1 RACE 2 RACE 3 TOTAL FINISH  
    FLYING SCOT
    D Upton, M Upton 4391 1 5 2 8 1
    J Sisco, M Murrelle 4654 5 3 1 9 2
    C Cookson, PCookson 4104 2 2 5 9 3
    T Gallagher, P Patnaud 4704 6 4 4 14 4
    B Koch, C Fradd 5600 4 7 3 14 5
    L Stromberg, B Barcomb 4296 8 1 6 15 6
    J Racette, L Pierce 4000 3 9 7 19 7
    H Swenson, M Butts 4403 7 6 8 21 8
    J Bobbio, D Bobbio 3820 9 8 9 26 9
    M Hogeland, K Pyers 4706 10 10 10 30 10
    THISTLE
    B Kitchens, N Kitchens, E Kitchens 3187 2 3 1 6 1
    R Perera, L Crochett 1696 3 1 2 6 2
    K Schultz, R Schultz 1705 1 4 4 9 3
    J Suddreth, L Garman 279 4 2 3 9 4
    J Gilmour, B Wilkinson 3141 5 5 5 15 5
    C Rudge, G Filiponne 2711 6 6 6 18 6

    Commodore’s Cup 2013

    Note: The results for the 2013 Commodore’s Cup are temporarily AWOL – if you have them, please return them to the Race Committee.

    Invitational 2013


    SKIPPER / CREW SAIL # YACHT CLUB RACE 1 RACE 2 RACE 3 RACE 4 FINAL FINISH  
    DAY SAILER
    B Blake / R Moe 2028 NA 1 1 1 1 4 1
    D Pitman / D Berg 3101 GRSA 2 3 3 3 11 3
    B Damon / L Damon 13156 GRSA 3 2 2 2 9 2
    FLYING SCOT
    R Whittemore / K Clark 5566 Fishing Bay YC 2 1 3 5 11 1
    L Guenther / B Guenther 5055 Fishing Bay YC 1 2 2 7 12 2
    D Gillingham / B Gillingham 4947 Sellby Bay 6 3 5 2 16 3
    J Lee / B Ruark 5276 Lake of the Woods 11 4 4 6 25 4
    J Wake / S Walke 5341 Fishing Bay YC 3 20 1 3 27 5
    C Cookson / P Cookson 4104 GRSA 4 8 11 9 32 6
    U Buchholz / H Needham 4288 Selby Bay 12 6 6 11 35 7
    R Schermerhorn / P Schermerhorn 5507 Selby Bay/WRSC 8 11 16 1 36 8
    T Gallagher / PJ Gallagher 4704 GRSA 14 5 10 10 39 9
    S Lowe / B Callaghan 4421 Selby Bay 16 7 9 8 40 10
    B Koch / K Koch 5600 GRSA 17 14 12 4 47 11
    P Webb / J Lytle 3320 Fishing Bay YC 9 20 7 12 48 12
    R Mast / L Williams 5160 GRSA 16 10 8 17 51 13
    G Kendall / H Christensen 3354 Selby Bay 5 20 13 14 52 14
    M Jones / R Cook 2450 GRSA 13 9 15 18 55 15
    J Reilly / B Reilly 3867 GRSA 10 14 17 16 57 16
    J Bobbio / L Bobbio 3820 GRSA 15 13 19 13 60 17
    K Steinbock / B Barcomb 3879 GRSA 19 12 14 20 65 18
    D Bagenstose / B McClintock 4907 GRSA 18 19 18 15 70 19

    Memorial Day 2013


    SKIPPER / CREW SAIL # RACE 1 RACE 2 RACE 3 TOTAL FINISH
    FLYING SCOT
    C Cookson / P Cookson 4104 1 1 1 3 1
    C Snyder / M Snyder 338 6 2 3 11 2
    L Stomberg/B Barcomb 4296 4 11 2 17 3
    D Upton/C Wahrman 4391 3 5 9 17 4
    T Gallagher /K Steinbach 4704 2 3 13 18 5
    R Sada/P Das 2121 5 6 7 18 6
    P Holberg/G Hollberg 4868 7 7 5 19 7
    John Riley/ Jill Reiley 3867 8 8 4 20 8
    M Jones/ K Jones 2450 9 4 11 24 9
    H Swenson/M Butts 4403 10 10 6 26 10
    J Bobbio/ L Bobbio 3820 11 9 10 30 11
    D Shepard/ T Barnes 3990 12 12 8 33 12
    THISTLE
    R Peerera/ L Crockett 1696 2 1 1 4 1
    K Schulz/ R Schulz 1705 1 3 2 6 2
    M Garmen/ L Garmen 3719 3 4 4 11 3
    C Rudge/ M Chaeca 2711 5 2 7 14 4
    Kathleen/ Lenn/M Kasco 279 4 5 5 14 5
    I Chaeca/T Hutchens/J Suddreth 3983 6 5 5 16 6
    B Wilkinson/? 3187 7 6 6 19 7


  • 31 Dec 2012 4:26 PM | Anonymous


    Labor Day 2012 Regatta


    SKIPPER / CREW SAIL # RACE 1 RACE 2 RACE 3 TOTAL FINISH
    FLYING SCOT
    C Cookson/P Cookson 4104 1 1 1 3 1
    R Sada/P Das 2121 2 2 2 6 2
    K Steinbock/M Andrews 3879 3 3 DNS 11 3
    J Reilly/Jill Reilly 3867 4 4 3 11 4
    HANDICAP
    M Mabry/A Silvestri 158 1 1 1 3 1
    S Hahn/B Hahn 879 2 2 2 6 2
    THISTLE
    B Kitchens/N Kitchens & E Kitchens 3187 1 2 3 6 1
    H Mendlovitz/S Cardoze 3985 2 3 2 7 2
    T Patnaude/Rob D 1696 7 1 1 9 3
    K Schulz/R Schulz 3966 4 4 6 14 4
    J Gilmore/D Gross 2717 3 7 5 15 5
    P Patnaude/J Suddreth 2711 6 5 5 15 6
    M Garman/D Wobon 3719 5 6 7 18 7

    July 4th 2012 Regatta


    SKIPPER / CREW SAIL # RACE 1 RACE 2 RACE 3 TOTAL FINISH
    FLYING SCOT
    C Snyder/J Spruill 338 2 1 1 4 1
    C Cookson/P Cookson 4104 1 2 3 6 2
    T Gallagher/T Barnes 4704 3 4 2 9 3
    K Steinbock/B Barcomb 4296 4 3 4 11 4
    J Swenson/M Woods 4403 5 5 DNF 17 5
    PRECISION 185
    M Kasko/C Kasko 60 1 2 1 4 1
    L Murrell/K Devenny & J Silvestre 2 1 2 5 2
    M Mabry/A Silvestri 158 3 3 3 9 3
    THISTLE
    R Perera/J Ogden 1696 1 1 1 3 1
    M Garman/L Cronin 3719 4 2 2 8 2
    B Kitchens/N Kitchens & E Kitchens 3187 2 5 4 11 3
    C Rudge/P Patnaude 2711 5 4 3 12 4
    T Patnaude/A O'Neil 279 3 6 5 14 5
    K Schulz/C Mills 3966 6 3 6 15 6

     

    Commodore’s Cup 2012

    The 2012 Commodore’s Cup was awarded to Skipper Tom Gallagher and his crew, P.J. Gallagher as the number one finisher in the class with the largest number of participating boats.


    SKIPPER / CREW SAIL # RACE 1 RACE 2 RACE 3 TOTAL FINISH
    FLYING SCOT
    T Gallagher/P Gallagher 4704 3 1 2 6 1
    H Harvey/K Maskell 5334 7 2 1 10 2
    B Koch/K Koch 5600 2 4 5 11 3
    J Mast/R Mast 5661 5 3 3 11 4
    R Hudson/J Hudson 3092 1 7 4 12 5
    B Barcomb/L Stromberg 4296 6 6 6 18 6
    P Holberg/M Holberg, G Holberg 4868 4 8 7 19 7
    K Steinbock/J Reilly 3879 8 5 8 21 8
    THISTLE
    J Suddreth/ 2711 3 1 1 5 1
    B Kitchens/ 3187 1 3 2 6 2
    M Garman/L Cronin 3719 2 2 3 7 3

    Invitational 2012


    SKIPPER / CREW SAIL # RACE 1 RACE 2 RACE 3 RACE 4 RACE 5 TOTAL FINISH
    THISTLE
    R Perera/P Mazzo 1696 1 2 1 6 2 12 1
    C Kraft/C Kraft & D Kraft 635 2 6 4 3 7 22 2
    B Ostbye/J McKenna 1115 3 1 13 2 5 24 3
    J Suddreth/C Rudge 2711 4 8 6 5 1 24 4
    B Kitchens/N Kitchens & E Kitchens 3187 6 3 7 7 6 29 5
    P Hale/S Hale & J Roberts 3898 9 5 2 10 4 30 6
    D Tunnicliffe/R Suhay & A Radford 3575 8 7 3 4 8 30 7
    J Gilmour/D Grosse 2717 7 4 5 12 12 40 8
    M Garman/L Cronin 3719 11 10 9 8 10 48 9
    A Terhune/D Perkwski 3839 DNS DNS DNS 1 3 52 10
    S Buenler/G Earle & D Bower 3687 10 9 8 13 13 53 11
    D Deptula/M Henessey & S Rusk 16 5 11 10 14 14 54 12
    L Murrelle/K Devenny & J Silvestre 279 13 12 11 9 9 54 13
    T Gibbs/S Madox 3430 12 14 12 11 11 60 14
    P Patnaude/P Patnaude 3454 14 13 14 16 DNS 73 15
    K Schulz/K Leef 3966 15 15 15 15 DNF 76 16
    FLYING SCOT
    D Neff/C Fradd 5609 1 1 1 9 12 1
    J Lee/B Ruark 5276 2 3 4 4 13 2
    J Wake/S Wake 5341 3 2 2 8 15 3
    D Gillingham/B Gillingham 4947 7 9 3 2 21 4
    C MacMurray/F Barkowski 5769 4 6 5 7 22 5
    C Cookson/P Cookson 4104 5 7 8 3 23 6
    T Gallagher/B McClintock, T Barnes 4704 9 5 11 1 26 7
    J Reilly/K Steinbock 3867 8 4 9 10 31 8
    H Harvey/K Maskell 5334 6 10 6 11 33 9
    B Barcomb/L Stromberg 4296 11 11 10 6 38 10
    B Koch/P Koch 5600 10 12 DNS 5 39 11
    J Hudson/T Barnes 3092 12 8 7 12 39 12
    DAY SAILER
    B Damon/L Damon 13156 2 1 1 1 5 1
    D Pitman/D Berg 3101 1 3 3 2 9 2
    J Ogden/G Ogden 2551 3 2 2 3 10 3
    D Shepard/L Shepard 14067 4 DNS DNS DNS 16 4
    PORTSMOUTH HANDICAP
    E Sturrock (Laser) 152187 1 1 1 3 1
    J Sisco/T Patenaud (420) TYC 3 2 2 DSQ 8 2
    K Reilly/M Murrelle (420) BYC 3 3 3 DNS 10 3

    Memorial Day 2012


    FLEET SKIPPER RACE 1 RACE 2 RACE 3 TOTAL FINAL
    Day Sailer
    Dick Pitman 1 1 1 3 1
    Gary Ogden 2 2 2 6 2
    Michael Butts 3 3 3 9 3
    Flying Scot
    Tom Gallagher 2 2 2 6 1
    Chris Snyder 1 6 1 8 2
    Chris Cookson 4 1 3 8 3
    Ron Sada 3 7 4 14 4
    Jeff Bobbio 5 3 9 17 5
    Bruce Koch 9 5 5 19 6
    Pete Hollberg 6 10 6 22 7
    Kaitlyn Reilly 8 4 8 20 8
    Brent Barcomb 7 8 7 22 9
    Robert Cook 10 9 10 29 10
    Thistle
    Rob Perera 2 1 1 4 1
    John Suddreth 1 5 2 8 2
    Bill Kitchens 3 4 3 10 3
    Kevin Schulz 5 2 4 11 4
    Mike Garman 4 3 5 12 5
    Andrea Radford 6 6 6 18 6
    Portsmouth Handicap
    Theodore Tymowski DNS 1 DNS 9 1
    Sam DuPont DNF DNS DNS 16 2
    Thalia Tymowski DNS DNS DNS 16 3
    Timothy Tymowski DNS DNS DNS 16 3
  • 31 Dec 2011 3:51 PM | Anonymous

    July 4th, 2011

    Class: Flying Scot


    Skipper/Crew Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Total Pts Place
    P Cookson / C Cookson 4104 1 1 1 3 1
    J Reily / D Upton 3867 2 6 2 10 2
    C Snyder 338 4 4 4 12 3
    J Sisco / K Reilly 4654 5 2 10 17 4
    T Gallagher / N Patel 4704 3 7 7 17 5
    H Harvey / K Maskell 5334 6 10 3 19 6
    R Sada / B Banning 2121 9 5 8 22 7
    M Jones / M Mabry 2450 8 9 6 23 8
    J Bobbio / D Bobbio 3820 7 8 9 24 9
    R Hudson / T Barnes 4562 10 3 12 25 10
    T Barnes / J Hudson 3092 11 11 5 27 11
    R McClintock / J Racette 3990 12 12 11 35 12
    K Steinbock / M Andrews 3879 13 13 13 39 13

    Class: Thistle


    Skipper/Crew Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Total Pts Place
    J Suddreth / Matt & Erin 3871 2 1 2 5 1
    B Kitchens / Nancy & Erin 3187 1 2 3 6 2
    K Schulz / Lenn 187 DQ 3 4 7 3
    D Miller 3454 3 4 1 8 4
    L Stromberg 279 4 5 5 14 5

    Portsmouth Handicap


    Skipper/Crew Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Total Pts Place
    S Racette / J Ferguson 420 1 1 1 3 1
    B Phares / A O'Neil 420 2 2 3 7 2
    E Brunelle / C Racette 420 3 3 2 8 3
    A Sisco / J Markfield 420 4 6 6 14 4
    T Tymowski / M Tymowski 420 DNS DNS DNS 18 5
    M Kasko / C Kasko Laser 2 1 1 1 3

    Commodore’s Cup Regatta – June 19, 2011

    Class: Flying Scot

    Skipper/Crew Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Total Pts Place
    K Gomes/R McClintock 3867 4 1 3 8 1
    C Cookson / P
    Cookson
    4104 2 6 1 9 2
    C Snyder / J Spruill 338 1 7 2 10 3
    D Upton / J
    Reily
    4391 3 4 4 11 4
    T Gallagher / PJ Gallagher 4704 5 3 7 15 5
    E Kimball / R
    McKavish
    5449 7 2 6 15 6
    R Hudson / J Hudson 3092 8 5 8 21 7
    J Bobbio / L
    Bobbio
    3820 9 8 5 22 8
    K Steinbock / P Hollberg 3879 6 9 9 24 9

     

    Class: Thistle

    Skipper/Crew Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Total Pts Place
    B Kitchens / M Murrelle Red Hull 2 1 1 4 1
    J Suddreth /
    Mathew, Kathleen
    Yellow Hull 1 2 2 5 2
    K Schulz / Lenn Black Hull 3 3 DNS 9 3

     

    Portsmouth Handicap

    Skipper/Crew Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Total Pts Place
    D Pitman / D Berg Day Sailer 1 1 1 3 1
    L Stromberg / B
    Barcomb
    Vanguard15 2 2 2 6 2

     

    Invitational – June 4 and 5, 2011

    Class: Flying Scot

    Skipper Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Race 4
    Race 5
    Race 6
    Total Pts Place
    D Neff / J Hubbard 5609 1 1 2 2 1 1 6 1
    J Hair / J
    Lander
    5443 2 5 1 4 2 3 13 2
    J Lee / M Crews 5276 4 2 5 1 3 4 14 3
    P Cookson / C
    Cookson
    4104 3 4 4 8 5 2 17 4
    K Gomes / R McClintock 3990 9 3 6 3 6 6 24 5
    T Gallagher /
    PJ Gallagher
    4704 11 7 3 6 7 5 28 6
    T Schwarzschild / M Stephens 5790 6 6 13 7 4 7 30 7
    H Harvey / K
    Maskell
    5334 5 9 9 9 11 11 45 8
    J Racette / M Jones 4000 10 10 10 10 10 8 46 9
    K Steinbock / J
    Reilly
    3867 12 8 11 13 9 9 47 10
    R Mast / C Mast 5661 7 11 12 5 DNS DNS 47 11
    R Hudson / J
    Hudson
    3092 13 13 8 11 8 10 49 12
    D Bradley / K Folgner 5505 8 12 7 12 12 12 55 13
    D Bagenstose /
    J Ranson
    4907 13 14 14 DNF 13 13 68 14

     

    Class: Day Sailer

    Skipper/Crew Boat # Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total Pts Place
    B Blake / J Ogden 2028 1 1 1 1 1 1 5 1
    B Damon / L
    Damon
    13156 2 3 2 2 2 5 11 2
    D Pitman / D Berg 3101 4 2 5 5 5 2 17 3
    J Fisher / E
    Schulz
    2967 5 4 6 6 3 3 18 4
    G Odgen / K Schulz 2661 3 5 4 4 6 6 23 5
    V Lewton / C
    Minicozzi
    2802 6 6 3 3 4 4 23 6
    D Shepard / M Mabry 14067 7 7 7 7 7 7 35 7

    Memorial Day Regatta – May 29, 2011

    Class: Flying Scot

    Skipper Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Total Pts Place
    Chris Snyder 338 1 1 3 5 1
    Pete Cookson 4104 2 2 1 5 2
    Tom Gallagher 4704 4 3 4 11 3
    Dave Upton 4391 3 6 6 15 4
    Michael Garman 2356 9 5 5 19 5
    Hobart Harvey 5334 11 7 2 20 6
    Ron Sada 2121 6 4 10 20 7
    Joe Racette 4000 5 9 7 21 8
    Jeff Bobbio 3820 10 13 8 31 9
    Kurt Steinbock 3879 12 8 11 31 10
    Kevin Schnute 4463 7 12 12 31 11
    Robert Cook 4515 13 10 9 32 12
    Jake Mast 5661 8 11 DNS 32 13

     

    Class: Precision

    Skipper/Crew Boat # Race 1 Race 2 Race 3 Total Pts Place
    Mike Kasko 60 2 1 1 4 1
    Lenn Murrelle 185 1 DQ 2 6 2
    Mark Mabry 158 3 2 3 8 3

     

    Class: Precision

    Skipper/Crew Boat # Race 1 Race 2 Race 3 Total Pts Place
    Matt Reyes 148842 3 3 3 9 3
    Ewan Sturrock 152187 1 1 1 3 1
    John Helmantoler 172093 2 2 2 6 2

     

    Portsmouth Handicap

    Skipper/Crew Boat Race 1 Race 2 Race 3 Total Pts Place
    John Suddreth Thistle 3 2 4 9 3
    Brianna Phares 420 DNS 6 6 18 6
    Lennart Stromberg Point Jude 4 5 5 14 5
    Gary Ogden Day Sailer 1 1 2 4 1
    Dick Pitman Day Sailer 2 3 1 6 2
    Bill Kitchens 420 DNS 4 3 13 4

    Round the Island – April 17, 2011

    Skipper Sail Number Class Elapsed Time Corrected Time Points Place
    Ogden 2551 Daysailer 88.14 88.23 89.57 1
    Kitchens 3187 Thistle 77.18 77.30 93.13 2
    Hudson 4562 Flying Scot 88.16 88.21 98.52 3
    Racette 4000 Flying Scot 88.42 88.70 99.00 4
    Baston-Vilaboa 6053 Laser 98.30 98.50 108.12 5
    Cookson 4104 Flying Scot 113.51 113.85 127.06 6
    Strickland Laser 2 124.03 124.03 134.09 7

Recent GRSA News

Upcoming Events

Copyright © 2015 Greater Richmond Sailing Association - All Rights Reserved :: GRSA, PO BOX 1552 MIDLOTHIAN VA 23113-1552: Email Us

Powered by Wild Apricot Membership Software